Niewiadow N126 ET İnceleme

Niewiadow Karavan 750 kg altı

 

Polonya yapımı olan bu karavanı incelemeye başladığımda karavanın 750 kg altı olduğunu ve bu nedenle de plaka ve yıllık vergilerden muaf olacağını öğrenmiştim.

Ayrıca 750 kg altı karavanın bir diğer önemli avantajı da yeni ehliyetlerle ortaya çıkmıştır. Yeni tip ehliyetlerle 750 kg altı karavanlar B sınıfı ile kullanılabiliyorken 750 kg üstü için BE sınıfı ehliyet alınması gerekmektedir. 

Uzun incelemeler sonrası nihayet bütçeyi 2018 yılının Aralık ayında kredi ile de olsa denkleştirip Niewiadow’umuzu kavuştuk. Geçen yaklaşık 2,5 yıllık süredeki bu karavan ile ilgili tecrübelerimizi ve düşüncelerimizi bu yazıda sizler için derlemeye çalıştım.

Karavanın dış özellikleri ile yazımıza başlayalım. Bu karavan monoblok fiber bir gövdeye sahip olduğu için su sızdırma ile ilgili panel karavanlara göre daha büyük bir avantaja sahiptir. 

Karavanda ön ve arkada iki tabe açılır karavan camı ve yanlarda da sahip iki karavan camı bulunmaktadır. Bunlara ilave olarak tuvalet kısmında da açılır bir cam daha bulunmaktadır.

Karavanın dışında ön tarafında bir depolama alanı bulunmakta olup bu alanda 30-40 lit lik bir temiz su deposu(bidon) ve tüpünüzü muhafaza edebilirsiniz. Bunun dışında karavanın dışından bir adet 220 V girişi ve karavan iç ekipmanlarınıza göre baca ve havalandırma çıkışlarını bulunmaktadır

Karavanın iç özelliklerine geçmeden önce bu karavanın farklı versyonlarının olduğundan bahsetmek isterim. Bazılarında içinde tuvalet ve banyo bulunmamaktadır. Bu tip karavanlarda 4 kişi çok rahat otutup, 3 kişi yatabilmekte iken, bizim almış olduğumuz tuvalet ve banyolu modelde 4 kişi çok rahat ve keyifle yemek yerken esasen iki kişi çok rahat yatabilmekte, 3 kişi ise sıkışarak yatabilmektedir.

Gündüz Kullanımı:

Gece Kullanımı:

Sıra karavanın teknik özelliklerini anlatmaya geldi. Öncelikle tüm çekme karavanların frenli şase olması gerektiğini önemle hatırlatmak isterim. Bunun haricinde sürüş güvenliği için isterseniz bütçenize uygun bir stabilizör de kullanabilirsiniz.

Karavandan beklentinize göre karavan içerisinde bir çok donanım ve aksesuarı bulundurmanız mümkündür.  

Niewiadow N126 ET’nin  içerisinde marin ocak ve lavabo bulunmaktadır.

Buzdolabı konusuna gelince, karavanlarda kullanılan buzdolaplarına gelince üç farklı alternatif ile karşınıza çıkacaktır. Birincisi, standart 220 V ile çalışan tezgah altı buzdolapları, ikincisi 220 V ve 12 V ile çalışan buzdolapları ve üçüncü alternatif ise bizim de kullandığımız üçlü sistem yani 12V & 220V & Tüp ile çalışan buzdolapları. Bu tipin avantajı herhangi bir şekilde elektrik ve akü kullanmadan sadece tüp ile buzdolabını çalıştırabilmenizdir. Elektrik enerjisine ulaşım imkanınızın kısıtlı olduğu yerlerde bu tip buzdolapları çok büyük bir avantaj oluyor. Benim önerim karavan alırken bu tip buzdolaplarından tercih ediniz.

Karavanımızdaki bir diğer herkes içinde olmazsa olmaz donanım, ısıtıcı. Bizim karavanımızda Truma’nın S2200 serisi bulunuyor. Buzdolabı gibi tüp ile çalışan bu ısıtıcı, havanın dış ortamlarda sıfır derecenin altındaki kamplarımızda bile bize konforlu bir sıcaklı  vermeye yetti. Ürün termostatlı olsaymış muhteşem olurmuş.

Karavanımızdaki bir diğer ekstra donanım ise, su ısıtıcısı. Gerçekten soğuk havalarda yaptığınız kamplarda sıcak suyun olması bir lüks. Truma marka olan su ısıtıcımız 10 lt su haznesine sahip ve yine tüp yardımı ile çalışıyor. Kumanda panelinden 50 ve 70 C ayarlanabilen su ısıtıcı otomatik ateşleme sistemine sahip olduğu için tercih ettiğiniz su sıcaklığına geldiğinde otomatik olarak durup, suyun soğumasından sonra yine kendisi devreye giriyor. Bu ürünü tercih edenlerin dikkat etmesi gereken en öenmli husus eğer karavandaki akü voltajınız 10,50 V’nin altına düşerse cihaz çalışmıyor. Bu nedenle akü seviyeniz bu cihaz için önemli oluyor. 

Karavan kullanım tercihinize göre kimileri için olmazsa olmaz kimileri için ise, karavan içerisinde yer kaybı olarak düşünülen kasetli tuvalet konusuna gelince, bizim karavanımızda karavanın dışından pissu tankına ulaşılabilen bir Thetford marka kasetli tuvalet bulunmaktadır.

Bizim tercihimiz kesinlikle içerisinde kasetli tuvalet bulanan bir karavan yönündeydi. Bu konuda da ne kadar haklı olduğumuzu özellikle soğuk havalarda yaptığımız kamplarda gördük. 20 lt lik bir pissu tankına sahip kasetli tuvaletin, uygun kimyasallar ile kullanıldığında temizliği onusunda bir sıkıntı yaşanmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. 

Bu mahal içerisinde zeminde bir duş teknesi ve bir duş armatürünün de bulunması duş için büyük bir avantaj. Bizim karavanımızda bu mekanın su kontrasına benzer bir malzemeden olması nedeniyle biz duşu pek kullanmıyoruz. Zaten duş armatürü dışarı uzatılabildiği için WC penceresinden dışarı uzatıp, yazın duşumuzu dışarıda almayı tercih ediyoruz. Ayrıca klozetin üzerindeki  katlanır lavabonun da çok kullanışlı olduğunu söyleyebilirim.

Oturma gruplarının altı baza olarak düzenlenmiş. Fakat bizim koltuklardan birinin altında su ısıtıcısı ve akü grubu bulunduğu için sadece bir tanesini yastık, yorgan, çarşaf v.b. malzemelerin istiflenebilmesi için kullanabiliyoruz. Bu depolama alanının haricinde bir adet boy dolabı ve bir tanede daha küçük dolap karavan içerisinde bize yererli depolama alanını vermektedir. Biz karavanda bir adet 60 Ah yaşam aküsü kullanıyoruz. Buzdolabı dahil tüm sistemlerimiz tüplü olduğu için elektriği sadece aydınlatma için kullanıyoruz diyebiliriz. Aküleri Black&Decker’ın akü şarj aleti ile karavanın dışındaki elektrik giriş noktasından şarj ediyoruz. Yine karavan içerisinde dışarıdan besleme aldığımızda çalışan bir adet 220 V prizde kamp alanlarında elektrik beslememiz olduğu zamanlarda faydalı olmaktadır.

Doğada vakit geçirmek, dar yollarda bile rahatlıkla kullanabileceğiniz bir karavan arıyorsanız, Niewiadow’u da incelemenizi kesinlikle öneririm. Farklı konfigürasyonlar arasında sizin de ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek modelleri inceleyebilirsiniz. Eğer bizim gibi, karavan&çadır kamp alanları dışında da özgürce kamp yapmak istiyorsanız incelemenizde fayda olacak bir karavan olduğunu söyleyebiliriz.

Daha detaylı incelemeler için isterseniz http://sumakocelebi.com/2020/03/31/niewiadow-n126et/ linkinden de diğer yazımızı da okuyabilirsiniz.

Niewiadow Karavan 750 kg altı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir