Kamp , Kampçı , Kampçılık Nedir ?

Giriş

Kamp , Kampçı ve Kampçılık Nedir ? Bu terimlerini sıkça duyarız. Ama bu terimlerin anlamları genelde tam olarak bilinmez. Kamp , Kampçı ve Kampçılık birbirine karışır. Bu nedenle öncelikle bu tanımları “Nedir ?” sorusu ile açıklayalım.

Kamp Nedir?

Kamp açık havada barınmak için şartlara uygun olacak uyku tulumu , çadır veya Karavan ile belirli bir süre konaklama eylemine verilen genel bir tanımlamadır. Kamp en basit olarak bahçenizde yapılabileceği gibi, doğada veya kamp alanlarında da yapılabilmektedir. Her türlü doğa etkinliğinin temelini oluşturan bu spor zihinsel açıdan da rahatlamayı mümkün kılar.

Kampçı Nedir?

Kampçı doğada gerekli en az Kamp malzemeleri ile birlikte kamp faaliyeti yapan kişilere verilen bir tanımdır. Ancak bu tanımdan öte, Kampçı doğayla içi içe olan , onu anlayan, koruyan, gelişmesine yardımcı olan ve ondan birşeyler öğrenebilen kişiler gerçek birer kampçıdır.

Kampçı kişi çevresindeki doğal hayatı, flora ve fauna ‘yı olduğu gibi koruyan, kendisinin bu sistemin bir parçası olduğunu öğrenen ve özümseyen kişidir. Bu nedenle bir kampçı olarak çevremize ayak izimizden başka birşey bırakmamalıyız.

Kampçılık Nedir?

Kamp faaliyeti için Bir ya da daha fazla kampçının, gerekli malzemelerle birlikte biraraya gelerek, doğada veya kamp alanlarında uyku tulumu, çadır veya Karavanlarda konaklamasına kampçılık denir. Kampçılıkla amaçlanan insanın şehirden uzaklaşarak doğaya ve kendine dönmesini sağlamak, dinlenmek ve kendini geliştirmek ve doğa şartlarında bir şeyleri başarmaktır. 

Kampçılık yaz, kış veya bahar aylarında yapılabilir. Önemli olan kendinizi bu şartlara göre bedenen ve ruhen hazırlamanızdır. Çocuklar için kamp yapmak gelişimi hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Bir çocuk için doğada olmak, bir çadırda veya karavanda uyumak her zaman için bir mucizenin gerçekleşmesidir. Doğada kendisiyle arkadaş olabileceğini öğrenmesi, hayata dair büyük bir keşiftir. Bu nedenle çocuklarınızı mutlaka doğaya çıkarın, onlarla kampta geçireceğiniz bir gece ömür boyu paylaşacağınız anılara bir başlangıç olacaktır.

Kamp malzemelerinin seçilmesi ve eksiksiz olarak temin edilmesi kamp yapmanın temelini oluşturur. Ancak kamp yapmak yeterli ve sınırlı sayıda ekipmanı doğru seçmekle mümkündür. Bir sonraki yazımızda Kamp malzemeleri hakkında daha detaylı bilgi vermeye çalıştık. Yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

ÖNEMLİ NOT:  Kamp alanları genellikle ağaçlık bir yer içinde yeralmakta olduğundan sadece kış mevsiminde belirlenen tarihler arasında ateş yakılabilir. Tüm ormanlık alanlarda 1 Mayıs – 31 Ekim tarihleri arasında ateş yakmak yasaktır.

Çadırınız veya Karavanınız ile istediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Ücretsiz bir alanda kamp yapacağınız zaman Mümkünse kamp yapmadan önce güvenliğiniz için bölge emniyet birimlerine ve bir yakınınıza bilgi vermenizi tavsiye ederiz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir