İngiliz Burnu Kamp Alanı , Foça

KAMP BİLGİLERİ

KAMP YERİ NEREDE VE NASIL GİDEBİLİRİM?

İngiliz Burnu kamp alanı İzmir ‘in Eski Foça  ilçesinde yeralmaktadır. İzmir’e çok yakın olması nedeniyle kolayca ulaşılabilmektedir. İzmir’den Eski Foça ‘ya geldiğinizde, yokuştan indikten sonra sağa doğru devam etmelisiniz. Denize ulaştığınız noktadan sola dönerek İngiliz burnu ‘na ulaşabilirsiniz. 

KAMPLA İLGİLİ ÖZET BİLGİLER

İngiliz Burnu kamp alanı Eski Foça’nın merkezinin tam karşısında bulunan bir yarım ada üzerindedir. Gerek gölgelik ihtiyacınızı karşılayacak ağaçları, gerek deniz kıyısı gerekse Eski Foça’ya yürüme mesafesinde olması nedeniyle oldukça fazla tercih edilen bir yerdir.  

Kamp alanında herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Elektrik, su ve atık su noktaları yoktur. Bu nedenle kamp için gerekli Elektriğinizin, suyunuzun ve atık su depolarınızın olması gereklidir. Yiyecek ve içecek için Eski foça merkezde ve yakınlarda bakkal ve marketler bulunmaktadır.

İngiliz burnu üzerinde ve etrafında bir çok farklı küçük koy ve kamp alanı olması size daha sakin bir şekilde dinlenmenize imkan verebilmektedir. Burada mangal yakmanız mümkündür. Deniz kenarında kahvaltınızı yapmak ve Eski foça ‘yı karşıdan izlemek paha biçilemezdir.

Eski Foça İlçesi, İzmir’e çok yakın olması, denizi ve şirin bir balıkçı ilçesi olması nedeniyle sıkça gelinen ve dolaşılan bir yerdir. İlçenin sokaklarında dolaşmak, Balık halinden aldığınız yeni tutulmuş balıkları yakındaki restoranlarda pişirtmek mükemmeldir. Ve tabiki sevdiklerinizle bu keyfi paylaşmak kelimelerle anlatılamaz bir duygudur.  

 

Kamp alanı ağaçlık bir yer içinde yeralmakta olduğundan sadece kış mevsiminde belirlenen tarihler arasında ateş yakılabilir. Tüm ormanlık alanlarda  1 Mayıs  – 31 Ekim tarihleri arasında ateş yakmak yasaktır.

Çadırınız veya Karavanınız ile istediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Ücretsiz bir alanda kamp yapacağınız zaman Mümkünse kamp yapmadan önce güvenliğiniz için bölge emniyet birimlerine  ve bir yakınınıza bilgi vermenizi tavsiye ederiz.

KAMP ÇEVRESİNDEKİ YAPILABİLECEKLER

Kamp içerisinden denize girebilir. çevresinde trekking yapabilirsiniz. Bu burunda konumu nedeniyle muhtelif balık avlama noktaları bulunmaktadır. Ayrıca Şnorkel ile dalarak su altı zenginliğini izleyebilir veya Zıpkınla balık avlayabilirsiniz.

İngiliz Burnu ‘ndan başlayacak şekilde Eski foça’nın sahilinde veya dar ara sokaklarında koşu ve yürüyüş yapmak için bir çok seçenek bulunmaktadır. Ayrıca bisikletiniz ile dar foça sokakları arasında gezmeniz de mümkündür. 

Tekne turları ile foçanın güzel koylarını gezebilir, foçaya ismini veren fokları bile görebilirsiniz. Balık avlamak içinde tekne kiralamanız mümkündür. Eski foça içerisinde iki ayrı koy bulunmakta ve bu koyların arasında Foça Kalesi gezilmek için sizleri beklemektedir.

Ayrıca Eski Foça ile Yeni Foça arasında bir çok keşfedilmeyi bekleyen koy bulunmaktadır.

Blog yazılarımız için www.sumakocelebi.com adresimizden bizi takip edebilirsiniz.

Lütfen görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın.