Çadır Kampında Neler Lazım ?

KAMP MALZEMELERİ

ÇADIR KAMPI MALZEME LİSTESİNİ NASIL OLUŞTURMALIYIM?

Çadır Kampında hangi malzemeler lazım ? 

Bir önceki yazımızda Kamp, Kampçı ve Kampçılık Nedir? ‘i anlatmıştık. Bu yazımızda ise kampa giderken yanınızda olması gereken malzemelere kısaca değinmek istedik.

Çadır kampına gideceğiniz zaman hazırlayacağınız malzemeler Sırt çantalı ve Aracınız ile gitmenize göre ciddi oranda fark göstermektedir. Öncelikli olarak Sırt çantası ile doğada kamp keyfi yapmak isteyenlere yönelik gerekli malzemeleri sıraladık. Listenin altında Aracınız ile gitmeniz durumunda konforunuzu arttıracak malzemeler de listelenmektedir.

1-ÇADIR 

Çadır seçimi önemli bir konudur. Dayanıklılık, fonksiyonel tasarımı ve kaç kişilik ihtiyaç olduğu belirlenmelidir. Yağmur, kar gibi olumsuz hava koşullarından kampçıları koruyacak ve havalandırmaya sahip çadırlar daha kullanışlıdır. İyi ve güvenilir bir çadır ile kampta kafanız rahat eder. Çadır seçerken diğer bir konuda hafifliktir. Sırt çantanız ile kamp yapmaya çıkıyorsanız hafif bir çadır seçmelisiniz.

2- UYKU TULUMU

Kampta gece rahat bir uyku geçirmek için ihtiyacınız olan en önemli şey uyku tulumudur. Kamp yapılacak yerlerin sıcaklığı-soğukluğu uyku tulumunuzun seçimini belirler. Diğer bir seçim kriteri dolgu malzemesi ve buna bağlı olarak ağırlığıdır. Mevsim koşullarını ve kamp süresini göz önünde bulundurmak, kampçıların tulumu seçim sürecini kolaylaştıracaktır. Uyku tulumu az yer kaplamalı ve mümkünse sırt çantasına dışarıdan bağlanmalıdır.

3- MAT 

Çadırınızda yatarken zeminden gelebilecek soğuk ve yerdeki bozuk zemin koşullarından kurtulmanın en iyi yolu bir kamp matı edinmektir. Bu konuda yine alternatifler bulunmakta olup, dolgulu veya şişme alternatifleri tercih edebilirsiniz. Bizce Mat Çadır kamplarının olmazsa olmazlarındandır. 

4- SIRT ÇANTASI

Sırt çantaları farklı hacim ve tasarımlara sahiptir. Kampçılar, yanlarına alacakları ekipmanlara uygun genişlikte, dayanıklı bir çanta seçmelidir.  Seçim yaparken çok büyük sırt çantası seçmenin doğru olmadığı, ihtiyacınız olan ve taşırken size fazladan yük olmayacak bir çanta seçmenin uygun olduğunu unutmamalısınız. Mümkünse Alttan ayrıca çantaya erişim yapabileceğiniz bir göz olması yararlı olacaktır.

5- DİĞER MALZEMELER (SIRT ÇANTASI İÇİN)

Sırt çantası ile kamp yapacaksanız yanınızda bulundurmanızı önerdiğimiz diğer malzemeler ;

Matara ,Termos (Su, kahve veya çay koymak için), kafa lambası, Kamp bıçağı veya çakı, Fener + pil (+ yedek pil), ip , düdük , pusula, Güneş kremi, poşet, Yemek için küçük kapkacak seti, kibrit veya Çakmak yanınızda bulundurulmalıdır.

Kıyafet seçiminizi mevsime uygun ve katlar şeklinde seçmelisiniz. Kıyafet olarak güneş gözlüğü, şapka,İç çamaşır, yedek tişört, yedek pantolon, çorap, Polar Mont (hava koşullarına göre), Yağmurluk (yağmurlu hava için) almanız uygun olacaktır.

Yiyecek olarak konserve türleri, evde yaptığınız sandiviçler, enerji için meyve veya gofret almanız yararlı olacaktır. 

6- DİĞER MALZEMELER (ARAÇ İLE GİDİLİYORSA)

Kamp yerine araç ile gidecekseniz yukarıdaki malzemelere ilave olarak konforunuzu arttırmak amacıyla kullanmanızı  önerdiğimiz ilave ekipmanlar ;

Katlanır masa, katlanır kamp sandalyesi, İlk yardım çantası (ağrı kesici, böcek ısırmalarına karşı losyon, ateş düşürücü, vb.) , kamp ocağı, Kampa uygun küçük kaplar (tencere, tava, vb.) , kişisel temizlik malzemeleri (sabun, kağıt havlu vs.), Şişme yatak ve yastık, sinek kovucu, led lamba, elektrik uzatma kablosu, testere veya küçük el baltası.

Kıyafet seçiminizde birkaç tane fazladan tişört ve pantalon alabilirsiniz. 

Yiyecek için eğer varsa soğuk tutan bir piknik çantası veya strafor kutular kullanabilirsiniz. Bunların içine bir kaç tane önceden buluğa atılmış 0.5lt pet şişede su koyarsanız 2 gün sizi idare edecektir. Yiyecek olarak kolay pişirilebilen ürünler almanızı tavsiye ederiz. Yumurta, makarna, hazır noodle, konserveler, hazır köfte, sucuk vb. yanınıza alabilirsiniz. Tabiki sıvı yağ, tuz ve baharatlardan da az miktar yanınıza almanız faydalı olacaktır.

Blog yazılarımız için www.sumakocelebi.com adresimizden bizi takip edebilirsiniz.

Lütfen görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir