Nebiler Şelalesi

Assos Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret

YAZI içeriği

NEBİLER ŞELALESİNE ULAŞIM

Nebiler Köyü’ne ulaşmak için İzmir’den, Dikili-Ayvalık istikametine doğru 10 kilometre kadar gittikten sonra Nebiler Köyü tabelasından sağa sapıyorsunuz. Bu yolu takip ederek 3 kilometre ilerledikten sonra sola dönen levhayı takip ederek 800 metrelik yolculuğundan ardından şelale girişine ulaşıyorsunuz.

Şelalenin döküldüğü göl, suya girmek için uygundur.

Doğa ve Şelale Rehberi

NEBİLER ŞELALESİ GİRİŞ ÜCRETİ, ARAÇ PARK İMKANI, KAMP İMKANI

Nebiler Şelalesi özel bir mülkiyet içerisinden geçilerek gidildiği için ücretli girişi bulunnmaktadır. 2018 yılında giriş ücreti 10 TL idi. Fakat tesiste bulunan restoranda alışveriş yaparsanız bu durumda işletme giriş ücretini alışveriş tutarından düşmektedir.

İşletmenin hemen girişinde otopark imkanı bulunmaktadır.

Nebiler Şelalesi iki şelaleden oluşmaktadır. İlk şelale (Aşıklar Şelalesi) yakınında kamp imkanı bulunmamaktadır. Yürüyerek yaklaşık yarım saatte ulaşılan (Ece Çağlayanı) şelalede ise çadır kampı yapılabilir.

NEBİLER ŞELALESİ ÖZELLİKLERİ

Nebiler Şelalesi üç çağlayandan oluşmaktadır.

Birinci Şelale; Aşıklar Şelalesi yaklaşık 7-8 mt yükseklikten dökülmektedir. (tahminen)

Şelalenin döküldüğü haznesindeki su, mevsimlere bağlı olarak yıl içerisinde değişiklik göstermektedir. Haznenin en derin noktası 1 mt dir. Suyu yüzmeye uygun değildir. 

İkinci Şelale; Aşıklar Şelalesinden yaklaşık 900 mt yürüdüğünüzde sizi Ece Çağlayanı karşılayacaktır. 

Ece Çağlayanı, yaklaşık 14 mt yükseklikten dökülmektedir.

Şelalenin döküldüğü haznesinin derinliği yaklaşık 5 mt yi bulmaktadır. Gölet yaklaşık 150-160 m2 büyüklüğe sahip olup yüzmek için oldukça uygundur.

Üçüncü Şelale; Sümeyra Şelalesi olup, gitmediğimiz için bu yazımızda bu şelaleye yer veremiyoruz. Fakat Ece Çağlayanından sonra yaklaşık 400-500 mt daha ilerlediğinizde bu şelaleye ulaşıldığı kaynaklarda yazmaktadır.

Aşıklar Şelalesi ile Ece Çağlayanı arasındaki patika yolda sizi bir de Ağlayan Mağara karşılayacaktır. Bu mağarayı da gezinizde görmenizi tavsiye ederiz.

Daha detaylı bilgi için http://sumakocelebi.com/2018/06/13/nebiler-selalesi-2018/ linkini inceleyebilirsiniz.

Doğa ve Şelale Rehberi