Metropolis Antik Kenti

Assos Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret

YAZI içeriği

METROPOLİS ANTİK KENTİ’NE ULAŞIM

İzmir ili Torbalı ilçe sınırları içerisindeki Metropolis Antikkenti’ne İzmir-Aydın Otoyolu üzerinden Torbalı çıkışından ulaşılabileceği gibi ücretsiz yol üzerinden de ulaşılabilmektedir. Kent, İzmir Merkeze yaklaşık 60 km mesafede olup, Yeniköy ve Özbey köyleri arasında yer almaktadır.

Metropolis Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret

METROPOLİS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ ve ZİYARET SAATLERİ

Metropolis Antik Kentinin 2020 yılı girişi Ücretsizdir.  

Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi : 09:00 – 19:00 Kış Dönemi : 08:00 -17:00

Girişte Müze Kart satışı yapılmamaktadır.

Güncel ziyaret saat ve ücret bilgilerine;   http://dosim.kulturturizm.gov.tr/muze/377  linkinden ulaşabilirsiniz.

METROPOLİS ANTİK KENTİ KISA TARİHİ

Metropolis Antikkenti, İonia Bölgesi kentlerinden birisi olup, Smyrna ile Efes Kentleri arasında yer alan antikyol üzerinde yer almaktaydı. Kentin tarihi, MÖ 3yy’a kadar uzanmaktadır. Kent ismini Ana Tanrıça anlamına gelen Meter Gallesia’dan almaktadır. Ana Tanrıça’nın Tapınağının bulunduğu kutsal mağara, kentin 5 km kuzeyinde yer alan Uyuzdere mevkiindedir. 

METROPOLİS ANTİK KENTİ ÖNEMLİ KALINTILARI
AKROPOL

Helenistik Dönemde inşa edilen akropol(surlar), MÖ 1 yy’da kentin koruyucu tanrısı ARES’i onurlandırmak için yapılmış bir tapınağı çevrelemekteydi.

Bizans Dönemine gelindiğinde ise, artık akropolis bir kale vazifesine bürünmüş ve içersinde sivil halkın yaşamaya başladığı bir yerleşke halini almıştır.

TİYATRO

Helenistik Dönem’de yapılmış tiyatroların en erken örneklerinden biri olan Metropolis Tiyatrosu, tamamen anakaya oyularak oluşturulmuştur. Yaklaşık 4000 seyirci kapasiteli tiyatronun oturma yerleri, dairesel bir koridor (diazoma) ile ikiye ayrılır.

BOULEUTERION (MECLİS BİNASI)

Kentin yönetimiyle ilgili kararların alındığı bu yapı MÖ. 2. yüzyılın ortalarında 16,90 x 17,70 m. boyutlarıyla kareye yakın bir forma sahip şekilde inşa edilmiştir. 400 kişi kapasiteli toplantı salonu, ışınsal merdivenlerle iki bölüme ayrılmıştır. Dairesel formlu oturma sıraları, antik tiyatrolarda olduğu gibi tasarlanmıştır. Bizans Döneminde kullanılmayan bu yapı, o dönemde düzenlenen Akropol surları ile ortadan ikiye ayrılmıştır.

HAMAM (GYMNASIUM)

Roma Hamamları, yıkanma işlevinin yanı sıra, günümüzdeki cafe ve spor merkezleri gibi iletişim alanlarıydı. Tipik bir Roma Hamamı’nda sıcaklık (caldarium), ılıklık (tepidarium) ve soğukluk (frigidarium) bölümleri bulunmaktaydı. Metropolis Hamamı’nda bunlara ek olarak, masaj odası (haleipterion) ve ön salonun (probalaneion) da bulunduğunu yazıtlardan anlaşılmaktadır.

ATRIUMLU EV

Antikkentte yapılan kazılarda şehirde düzenli bir yapılaşmanın olduğu anlaşılmaktadır. 2003 sezonunda yapılan çalışmalar sonucunda ortasında avlu ve havuz bulunan yapılar ortaya çıkarılmıştır. Belirli bir sistem içerisinde yerleştirilmiş yapıların boyutları 18×18 mt gibidir.

Yapılan kazılarda ayrıca Atriumlu Ev olarak adlandırılan bu yapıların birinin içerisinde BONA FORTUNA yani İYİ ŞANSLAR yazısının mozaik ile yazıldığını görebilirsiniz.

STOA

Yağmur ve güneşten korunmak amacıyla yapılan stoalar, dini törenlerde, siyasi ve felsefi toplantılarda, ticari ve kültürel etkinliklerde kullanılmaktaydı. Metropolis Stoa’sı MÖ. 2. yüzyılda inşa edilmiş ve uzunluğu 67 m. , genişliği ise 10 m. ölçülerindedir.

LATRİNA

Metropolis Latrinası (Genel Tuvalet) yaklaşık 20-25 kişilik “U” planlı 11,50X5,75 m ölçülerinde bir yapıdır.

Latrina, Metropolis Yukarı Hamamı’nın Güney Doğu köşesine M.S. 2. yy sonu ile beraber entegre olmuştur. Böylece hem ana cadde ve sokakların kesiştiği merkez bir nokta seçilmiş, hem de hamamın su sistemlerine yakınlık sağlanmıştır.

Latrina’nın temiz ve pis su kanalları sağlam olarak günümüze ulaşmış olsa da oturma yerleri maalesef günümüze ulaşamamıştır. Yapının kazı sırasında, pis su kanalarında yoğun olarak çiviye rastlanması oturma yerlerinin ahşap olabileceğini göstermektedir.

PERİSTİL EV

Ortadaki geniş avlu mermer levhalar ile kaplanmış ve her kenarında dört sütun sırası ile çevrelenmiştir. Kazılarda düz gövdeli sütunların İon başlıklarına sahip oldukları anlaşılmıştır. Sütunlar yaklaşık olarak 2.50 metre mesafe ile yerleştirilmiş yüksek postamentler üzerinde durmaktadır. 10×10 metre boyutlarındaki peristil kuzeyden güneye doğru hafif bir eğime sahiptir. Peristili çevreleyen mekânlar ise içerdekileri renkli duvar sıvaları ve zengin buluntuları ile yapının Roma Dönemi’nde yaşamış varlıklı bir Metropolis’liye ait olduğunu göstermektedir.

MOZAİKLİ SALON

Tiyatronun hemen doğusunda yer alan Roma İmparatorlu’ğu Dönemi’ne ait tabano güzel mozaiklerle süslü büyük bir mekanı resepsiyon salonu olarak tanımlanmaktadır.

Duvarlarında freskolar ile bezenmiş bu salonun mozaikli tabanının ortasında Dionysos ve eşi Ariadne ile çevresindeki mitolojik figürlerden oluşan dört mevsim sahnesi tasvir edilmiştir.

Daha detaylı bilgi için http://sumakocelebi.com/2017/09/30/metropolis-antik-kenti/ linkini inceleyebilirsiniz.

Metropolis Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret