Kumbaba Şile Kampı

KAMP BİLGİLERİ

KAMP YERİ NEREDE VE NASIL GİDEBİLİRİM?

Kumbaba Kampı alanı İstanbul ‘un Şile ilçesinde yeralmaktadır. İstanbul Anadolu yakasından ulaşımın yakın olması nedeniyle kolayca ulaşılabilmektedir. İstanbul ‘dan Şile’ye doğru giderken Işık Üniversitesi Kavşağında Kumbaba tabelasından sola girmeniz gerekiyor. Ardından tabelaları takip ederek Plaj bölgesine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Şile içerisinden de ulaşmanız mümkün.

KAMPLA İLGİLİ ÖZET BİLGİLER

Kumbaba ‘da Yazlık evlerin bulunduğu alanda geniş ve büyük bir halk plajı var, Ancak bu bölgede Karavan parketmek pek kolay görünmüyor. Kumbaba plajının Batı yönünde Belediye’nin kontrolünde giriş yapılan Kumbaba Plaj bölgesi var.  

2020 yılında Giriş Otomobiller için 20 TL idi ve İçeride ise kalmak ücretsizdi. Ancak Şile Belediyesi 2021 yılında Araç girişlerini 3 saatten başlamak üzere 20 TL’den başlayarak artan bir bedel istemekte. Ayrıca Karavan için 24 saatine 100 TL İsteniyor. Malesef Karavanlar için bu rakam karşılığında verilen bir hizmet yok. Çadır ile kalırsanız araçla giriş yapmadığınız sürece ücret yok. ancak araç için her 24 saate ücret alınıyor. 

Giriş bölgesinden 200-300 mt ötede birçok market bulunuyor. Alışverişinizi buralardan kolaylıkla yapabilirsiniz.

İçeride özel plajlar , bazı restorantlar, Kaptan isminde Bungalow, Çadır ve Karavan ile konaklayacağınız bir küçük tesis ve İstediğiniz yerde konaklayabileceğiniz enfes manzaralı boş alanlara sahip.

 Kamp alanına gittiğimiz babalar ve oğulları konseptli  gezi ve anlatımımıza buraya tıklayarak  ulaşabilirsiniz.

İçeride özel plajlar , bazı restorantlar, Kaptan isminde Bungalow, Çadır ve Karavan ile konaklayacağınız bir küçük tesis ve İstediğiniz yerde konaklayabileceğiniz enfes manzaralı boş alanlara sahip.

Kamp yapılacak alanlarda küçük mangal ateşi yakmaya izin var ancak büyük ateş yakılması istenmiyor. 

Çadırınız veya Karavanınız ile istediğiniz yerde kamp yapabilirsiniz. Ücretsiz bir alanda kamp yapacağınız zaman Mümkünse kamp yapmadan önce güvenliğiniz için bölge emniyet birimlerine  ve bir yakınınıza bilgi vermenizi tavsiye ederiz.

KAMP ÇEVRESİNDEKİ YAPILABİLECEKLER

Kumbaba Plaj bölgesini elbette en önemli aktivitesi denizinin keyfini çıkarmaktır. 

Fotoğraf çekmeyi sevenler için Gün batımı bu gölgeden çok güzel fotoğraf vermekte ve benzer şekilde gün doğumu da muhteşem görünmektedir. Ayrıca etrafta ışık olmadığından gece yıldız ve ay’ı fotoğraflamanız mümkün.

Plaj bölgesi içerisinde yürüyüş ve bisiklet ile gezebilirsiniz. Dilerseniz Bisiklet ile Şile’ye de gidebilirsiniz.

Kamp dışında Şile gezilebilecek yerlerin başında yer almaktadır. Liman’daki restoranlarda balık yiyebilir, Şile’nin sakin sokaklarında gezebilirsiniz. Ünlü Şile bezinden yapılmış kıyafetleri de çarşısında bulmanız mümkündür.

Burası için İki önemli hususu hatırlatmakta fayda var.

1- Karadeniz’in bu kumsal bölümlerinde zaman zaman Dip akıntısı ile derinlere doğru bir çekme akıntısı oluşabiliyor. Bu nedenle Rüzgarlı ve aşırı dalgalı havalarda Denize girilmemesi , Cankurtaranların gözetiminden uzaklaşılmaması gerekmektedir. Bu denizlerde hersene istenmeyen bir çok acı vaka yaşanmaktadır.

2- İstanbul’a yakın olması sebei ile özellikle Haftasonu ve tatil günlerinde çok kalabalık olabileceğini gitmeden önce gözönünde bulundurmak faydalı olacaktır.

Blog yazılarımız için www.sumakocelebi.com adresimizden bizi takip edebilirsiniz.

Lütfen görüş ve önerilerinizi bizimle paylaşın.