Afrodisyas Antik Kenti

Afrodisyas Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret

YAZI içeriği

AFRODİSYAS ANTİK KENTİ’NE ULAŞIM

Aydın ili Karacasu ilçesi sınırları içerisinde yer alan Geyre köyündeki kent Antik Dönemde Karya Bölgesi sınırları içerisinde yer almakta idi. Kent, Denizli’ye 100 km, Nazilli’ye 55 km ve İzmir’e 230 km mesafededir. 

Kente özel araç ile ulaşıp, girişindeki otoparka aracınızı bırakarak ziyaret edebilirsiniz.

AFRODİSYAS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ ve ZİYARET SAATLERİ

Afrodisyas Antik Kentinin 2020 yılı girişi 30 TL dir.  

Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi : 08:00 – 18:00 Kış Dönemi : 08:30 -17:30

Girişte Müze Kart satışı yapılmaktadır.

Güncel ziyaret saat ve ücret bilgilerine; http://dosim.kulturturizm.gov.tr/muze/36 linkinden ulaşabilirsiniz.

AFRODİSYAS ANTİK KENTİ KISA TARİHİ

M.Ö. 5.000 ortalarına kadar uzanan Afrodisias tarihi M.Ö. 6 yy’a kadar küçük bir köy görünümünde iken, kent M.Ö. 2 yy’da Menderes Vadisi’ndeki yoğun şehirleşme döneminde kent devleti statüsü kazanmıştır. M.Ö. 1 yy.’da Roma ile yakın ilişkilere sahip kent, daha sonra Roma İmparatoru olarak Augustus unvanı olacak Octavian tarafından “Tüm Asya’dan kendime bu kenti seçtim.” sözü ile koruma altına alınmış ve M.Ö. 39 yılında vergi muafiyeti ve özerklik gibi ayrıcalıkların tanınması ile hızlı bir gelişim sürecine girmiştir.

Kent, Babadağ eteklerinden çıkarttıkları mermerler ile MS 5 yy’a kadar bütün Akdeniz havzasında heykeltraşlık alanında çok büyük bir üne kavuşmuştur. 

AFRODİSYAS ANTİK KENTİ ÖNEMLİ KALINTILARI
SEBASTEİON

1979 yılında Prof. Kenan Erim tarafından bulunan ve tanrıça Afrodit ve Roma İmparatorluğun ilk imparatoru olan Julia Cladius sülalesine adanmış büyük bir tapınak kompleksidir. 12 mt ye 90 mt ölçülerindeki tamamı mermerden yapılmış bu tapınak kompleksinin her iki uzun kenarındaki stoalar 90 mt uzunluğa ve 12 mt yüksekliğe sahipti. Bu stoalar üç katlı olup, alt kat Dor düzeninde, orta kar İon düzeninde ve 3. kat Korint düzeninde sütunlar ile inşa edilmiş ve araları da mermer kabartmalar ile süslenmişti.

TETRAPYLON (Anıtsal Tören Kapısı)

M.S. 3 yy da inşa edilen bu kapı ile kutsal alana girilmektedir. Bu kutsal alanı çevreleyen kolonlar, kemerler, kabartmalar ve frizler mevcuttu.. Afrodit tapınağının hemen önünde yer alan Tetrapylon şehre gelenleri karşılayan görkemli bir mimari eserdi.  

AFRODİT TAPINAĞI
Anıtsal tören alanından devam ettiğinizde karşınıza Afrodit Tapınağı çıkacaktır. Kentin baş mabedi olan Afrodit Tapınağı’nın peristilinin(avlusunun) 14 sütunu hala ayaktadır. Tapınağın orjinal halinde, binanın uzun tarafında 13 sütun ve diğer doğrultuda 8 sütun bulunuyormuş. Tapınağın ilk yapılış tarihi bilinmemekle beraber, bölgede Hristiyan etkisi başladıktan sonra, tapınağın bir bazilikaya dönüştürülmüş olması, takip edilebilecek erken dönem bulgularını ortadan kaldırmıştır. Ancak, tapınak yakınında bulunan MÖ.2.y.y.’dan kaldığı belirlenen bir mozaik en azından bu tarihte tapınağın var olduğunu ispatlar.
STADYUM

Aphrodisias’daki Roma Stadyumu, 262 metre uzunluğunda ve 58 metre genişliğinde 30.000 seyirci kapasitesine sahip, antik çağdan günümüze ulaşmış bu büyüklükteki nadir yapılardan biridir ve Anadolu’da yer alan en iyi korunmuş antik dönem stadyumudur. 

TİYATRO

Akropol tepesinin eteğine oyularak yapılmış olan Aphrodisias Antik Tiyatrosu 8.000 kişi kapasitesine sahipti. Tiyatro M.S. 1 yüzyılda yaptırılmış. Tiyatro, Anadolu’nun en eski üç katlı sahne binasını barındırmaktadır. 

ODEON

Aphrodite Tapınağı ile agora arasında yer alan  odeon, temelde müzik dinlemek için yapılmıştır. Konuşma  sanatı ve edebiyat yarışmaları içinde kullanılan yapı ayrıca kentin meclis binası olup, M.S. 2. yy’ da yapılmış ve 1500 kişi kapasitesine sahipti. 

HADRİAN HAMAMI

Roma imparatoru Hadrian Anadolu’ya yaptığı seyahatlerin birisinde Aphrodisias’a gelmiştir. Kent meclisi bu ziyaretin anısına bu hamam kompleksini yaptırmışlardır. 

GÜNEY AGORA

Şehrin ikinci kamusal meydanıdır ve sırtını Kuzey Agora’ya yaslamıştır. Uzun ve sütunlarla çevrili bir meydan olan Güney Agora’nın (215 X 70 m) en erken yapılmış bölümü olan kuzey stoa, yerli bir aristokrat olan Diogenes tarafından İmparator Tiberius’a (M.S. 14-37) ithafen yaptırılmıştır. 

MÜZE

Muhtemelen Avrupa’nın en büyük açıkhava heykel müzesi olan Afrodisyas’da ayrıca Müze’de sergilenen heykelleri ve küçük eserleri inceleyebilir, yanlarındaki bilgilendirmeleri okuyarak kabartma ve heykeller hakkında daha çok deyatlı bilgi alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için http://sumakocelebi.com/2018/08/30/afrodisias-antik-kenti/ linkini inceleyebilirsiniz.

Assos Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret