Kaunos Antik Kenti

YAZI içeriği

KAUNOS ANTİK KENTİ’NE ULAŞIM

Antik Kente ulaşmanın iki yolu bulunuyor. Birinci yol; Muğla-Fethiye karayolundan Köyceğiz’e, oradan da Ortaca beldesine, sonrasında Dalyan’a varılır. Kaunos Antik Şehri’ne ise Dalyan’dan tekneye binerek ulaşılır.

Diğer yol ise Köyceğiz’den Sultaniye istikametine devam ederek ulaşılabilecek karayoludur.

KAUNOS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ ve ZİYARET SAATLERİ

Kaunos Antik Kentinin 2020 yılı giriş ücreti 14 TL olup, müze kart geçerlidir.  

Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi : 08:30 – 19:30 Kış Dönemi : 08:30 -18:30

Girişte Müze Kart satışı yapılmaktadır.

Güncel ziyaret saat ve ücret bilgilerine; http://dosim.kulturturizm.gov.tr/muze/59 linkinden ulaşabilirsiniz.

KAUNOS ANTİK KENTİ KISA TARİHİ

Kaunos, bir efsaneye göre Miletos’un ikiz çocuklarından biri olan Kaunos tarafından Karya ile Likya’nın hemen sınırına kurulmuştur. Şehir bir Karya şehri olup, antik çağda bir liman kenti konumunda idi. Heredot’a göre, Kaunoslular Karya’nın yerli halklarındandı ve kendilerini Giritli sayıyorlardı.

Efsaneye göre; Apollo’nun oğlu Karya Kralı Miletos’un ikizleri olur. Erkek çocuğuna Kaunos, kız çocuğunun adına ise, Byblis isimlerini verir. Zaman içerisinde çocuklar büyür ve Byblis, erkek kardeşine aşık olur. Ancak bu aşk Kaunos tarafından karşılık bulmaz. Bu yasak aşkı öğrenen kral oğlunu ülkeden kovar. Kaunos’da kendini sevenler ile beraber, şehri terk ederek Likya sınırındaki Dalyan’nın yanı başında kendi adı ile bir şehir kurar. 

 

KAUNOS ANTİK KENTİ ÖNEMLİ KALINTILARI
TİYATRO

Yaklaşık 5000 oturma kapasiteli olan tiyatro, plan olarak Hellen tiyatrolarının geleneğine göre inşa edilmiştir. Tiyatro’nun oturma kısmının büyük bölümü yamaca yaslanmış olup, tiyatronun seyirci girişi olan Vomitorium günümüze tüm ihtişamı ile ulaşmıştır.

ÖLÇÜM PLATFORMU

M.Ö. 150 yılları civarında inşa edilmiş olan üç basamaklı yuvarlak bir yapıdır.

KUBBELİ KİLİSE

Kilise kentin önemli bir noktasına yani Tiyatro ile Roma Hamamının arasındaki bir konuma inşa edilmiştir. Türünün Anadolu’daki en eski ve en iyi korunmuş örneklerinden birisidir. Yaklaşık kare bir forma sahiptir.(14,00×14,50 mt) Kilise deki mozaiklerde görülmesi gereken kentin önemli değerleri arasında yer almaktadır.

ROMA HAMAMI

Kenti ziyaret etmek için aracınız ile geldiğinizde araçların bırakıldığı alanın hemen yanı başında yer alan hamam yapısı, Roma Dönemi hamam yapılarının en iyi korunmuş olanları arasında yer almaktadır.

AGORA ve STOA

Ölçüm Platformu ve Hamam Binası arasındaki düzlükte yer almaktadır. Alandan günümüze çok fazla bir eser kalmamış olup, Agora alanının kuzeybatı kesimindeki duvar yapısı kısmen günümüze kadar ulaşabilmiştir.

TERAS TAPINAĞI

1.yy’ın ikinci yarısı içinde Liman ve Agora düzlüğüne bakan suni bir teras üzerinde inşa edilmiştir. Alan yaklaşık 35mtx35mt ölçülerine sahiptir. Alan Dor Düzeninde sütunlar ile çevrelenmiştir.

ÇEŞME YAPISI

5,40 mt x 8,00 mt yaklaşık ölçülerine sahip yapı, MS. 3yy başlarında bir teras duvarı önüne inşa edilmiştir. cephesi Agoraya dönüş Çeşme Yapısı, yan duvarların arasında sütunlu bir yapıdır. 

QUINTUS VEDIUS Q.f. CAPITO ANITI

İki katlı bir kaide üzerine yerleştirilmiş 2 mt yüksekliğinde ve 13,20 mt uzunluğunda görkemli bir anıttır.

Daha detaylı bilgi için http://sumakocelebi.com/2020/11/13/kaunos-antik-kenti/ linkini inceleyebilirsiniz.

2 comments

  1. Sitenizi çok beğendim. Bu antik kentlere yakın olarak nerede konaklayabiliriz?

Comments are closed.