Herakleia Antik Kenti

Herakleia Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret

YAZI içeriği

HERAKLEIA ANTİK KENTİ’NE ULAŞIM

Herakleia Antik Kenti’ne Milas-İzmir Karayolu’ndan Çamiçi Beldesi’ne ayrılan yola gidilebilmektedir. Kent bugünkü Kapıkırı Köyü içerisinde kalmakta olup, Milas’a 39 km. uzaklıktadır. Bafa Gölü önceleri denizle bağlantılıydı ve Miletos ve Priene gibi Herakleia da bir liman kentiydi.

Herakleia Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret

HERAKLEIA ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ ve ZİYARET SAATLERİ

Assos Antik Kentinin 2020 yılı girişi Ücretsiz.  

Ziyaret Saatleri serbest

Girişte Müze Kart satışı yapılmamaktadır.

HERAKLEIA ANTİK KENTİ KISA TARİHİ

Şehrin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinememektedir. Şehrin adına ilk olarak Miletos – Magnesia savaşının yaşandığı MÖ II yy. da rastlanmaktadır. 7 yy’dan 9 yy’a kadar şehir piskoposluk merkezi haline gelmiş ve bir çok dini yapı inşa edilmiştir. 

Kent adını mitolojik kahraman olan Herakles yani namı diyar Herkül’den almıştır. 

HERAKLEIA ANTİK KENTİ ÖNEMLİ KALINTILARI
ENDYMION TAPINAĞI

Kapıkırı yolu üzerinde yer alan tapınak, şehrin aşağı kesimlerinde yer almaktadır. Athena tapınağına yaklaşık 200 mt mesafede yer alan bu kutsal alanın Ay Tanrıçası Selene ve Çoban ile ilgili mitolojik hikayesini merak ederseniz http://sumakocelebi.com/2019/03/09/herakleia-antik-kenti-2019/ ve http://www.arkeorehberim.com/2015/10/sonsuz-uykuyu-dileten-ask-selene-ve.html den bu hikayeyi okuyabilirsiniz.

ATHENA TAPINAĞI

İskelenin yukarısında şehre hakim kayalık bir tepe üzerinde MÖ 3yy da inşa edilmiştir.

AGORA

Athena Tapınağının batısında Kapıkırı İÖO’nun bahçesinin bulunduğu alan kentin Agorası konumunda idi. 

TİYATRO

Kapıkırı merkeze yakın bir noktada bulunan Tiyatro’da kazılar başlamamıştır. Bu nedenle ancak zaman içerisinde toprak ile örtülen tiyatronun çok az kısmı görülebilmektedir.

KAYA MEZARLAR

Bizans kalesi ile Bafa Gölü arasında kalan kayalık sahil kesiminde bu mezarları görebilirsiniz. Çoğunluğu kayalara oyulmuş olan mezarların sayısının tahminen 2500 olduğu düşünülmektedir.

KENT SURLARI

En geniş zamanında yani MÖ 280’li yıllarda kentin çevresinde yaklaşık 6,5 km uzunluğunda 65 adet gözetleme kulesi ile tahkim edilmiş surlardan günümüze ulaşan kesimleri görebilirsiniz.

BİZANS KALESİ (GÖL KALESİ)

Kentin döneminde liman şehri olması nedeniyle ticaret şehir için en önemli gelir kaynağı idi. Bu nedenle ticareti güvene alma amacı ile şehirde bir çok önemli savunma yapısı inşa edilmiştir. Bunların günümüze ulaşan en önemli yapı Göl Kalesidir.

Daha detaylı bilgi için http://sumakocelebi.com/2019/03/09/herakleia-antik-kenti-2019/ inceleyebilirsiniz.

Herakleia Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret