Aigai Antik Kenti

Aigai Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret

YAZI içeriği

AİGAİ ANTİK KENTİ’NE ULAŞIM

Manisa il sınırları içerisinde yer alan Aigai Antik Kenti Yunt Dağı üzerinde kurulmuş ve Aiol Birliğine bağlı kıyı kentlerini İç Ege’den gelecek tehditlere karşı korumak amaçlı olarak Aiol sınırlarını genişletmek amacı ile kurulmuştur. 

Kente Manisa üzerinden ulaşılabileceği gibi aynı zamanda İzmir Çanakkale yolu üzerindeki Yeni Şakran Beldesi üzerinden de ulaşılabilmektedir.

AİGAİ ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ ve ZİYARET SAATLERİ

Aigai Antik Kentinin 2020 yılı girişi Ücretsiz  

Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi : 08:00 – 19:00 Kış Dönemi : 08:00 -17:00

Girişte Müze Kart satışı yapılmaktadır.

Güncel ziyaret saat ve ücret bilgilerine; http://dosim.kulturturizm.gov.tr/muze/292 linkinden ulaşabilirsiniz.

AİGAİ ANTİK KENTİ KISA TARİHİ

Aiolis Medeniyetinin Aigai antik kenti, Aiollerin Aiolis bölgesinde kurduğu 12 kentten birisi olarak sayılmaktadır. Kazılardan bulunan bulgulara göre şimdilik kentin kuruluşunun M.Ö. 8. yüzyılın sonlarına tarihlendiği tespit edilebilmiştir. Kentin adı Herodotos’ta Aigaiai (I.149), Polybius’ta Aigaieon (His. XXXIII.13) Tacitus’da Aegaeates (Tac.Ann. II.47),Plinius’da Aegaeae (Nat.His., V.32), kentin bastığı sikkelerde ise, Aigeaion, Aigaion ve Aigeon olarak geçmektedir. Kent adını Helence keçi kelimesinden aldığı düşünülmektedir. Kent Temnos ile beraber deniz kıyısına kurulmamış olan iki Aiolis kentinden biridir. Bunun nedeni deniz kenarında kurulmuş olan şehirleri doğudan gelebilecek istilalara karşı koruyabilmek için alan derinliğinin sağlanması ve iç kısımlarda da bu amaç ile hakimiyetin sağlanmasıdır. 

AİGAİ ANTİK KENTİ ÖNEMLİ KALINTILARI
ANTİK YOL

Kente girişte aracınızı bıraktıktan sonra şehrin kamusal binalarının bulunduğu bölgeye ulaşmak için kat etmeniz gereken bu yol aynı zamanda şehrin mezarlığı olan Nekropol’ün de içerisinden geçmekte ve kentin merkezine ulaşmaktadır.

NEKROPOL

Şehrin mezarlığı olan Nekropol’de aynı zamanda şehrin simge kalıntılarından birisi olan lahiti de yol üzerinde görebilirsiniz. 

Buradaki lahitlerden birisi diğerlerinden üzerindeki kabartmalı işlemeler ile ayrılmaktadır. Üzerindeki kabartmalardan bu lahitin bir ögretmen ve halk tarafından çok sevilen birinin mezarı olduğu anlaşılabilmektedir.

KUZEY HAMAMI

Antik Yol’da Nekropol’ü arkamızda bırakıp yürümeye devam ettiğimizde bizi Kuzey Hamamı karşılayacaktır. Kazı ve restorasyon çalışmaları başlamadığı için ancak yapının halen toprak üstü kalan kısımları görülebilmektedir.

YENİ KAPI 

Hamam Yapısından sonra bizi şehrin iki girişinden birisi olan Yeni Kapı karşılayacaktır. 

DEMİR KAPI

Şehri gezerken göreceğiniz bir diğer giriş ise Demir Kapıdır.

ADA 1 (SANAYİ SİTESİ)

Şehir konum itibariyle tarıma çok elverişli bir konuma sahip değildi. Bu nedenle de şehrin ana geçim kaynağı, bu topoğrafyada rahatlıkla yaşayabilen keçiler üzerine kurulu idi. Sanayi sitesi olduğu düşünülen bu imalathanelerde keçinin derisinden tüylerinden ve kemiklerinden faydalanılarak halkın ihtiyacı olan deri, kumaş vs gibi ürünler üretilmekte idi. 

LATRINA

Sanayi Sitesi içerisinde Latrina (Genel Tuvalet) bulunmaktadır. Deri işlemede yani tabaklamada derinin üzerindeki tüyleri temizlemek için sodyum-sülfat  kullanımı o dönemde de keşfedilmişti. O dönemde bu idrar içeriğindeki sodyum-sülfat nedeni ile derinin tabaklanmasına kullanılıyordu. Bu durum, Latrina’nın Sanayi Sitesinin hemen yanında olması açıklamaktadır.

BOULEUTERION

Güzergahtaki bir sonraki durak Kent Meclisi olan Bouleuterion. Agora  Caddesi üzerinde yer alan yapı eğimli birr arazide 24 x 14 mt ölçülerinde inşa edilmiştir. Oturma kapasitesi 190 kişi kapasitesindedir.

SARNIÇ

Şehrin kısıtlı su kaynakları olması ve nehire uzak olması nedeniyle inşa edilmiş olan sarnıçlar zamanında kentin su ihtiyacını karşılamaktadır.

BİZANS ŞAPELİ

13 yy da Bizans döneminde inşa edilen şapelden günümüze sadece temel kaideleri kalmıştır.

AGORA

Kentin günümüze ulaşmış şu an için en önemli yapısı konumundadır. Döneminde üç katlı olarak inşa edilmiş olan yapının zemin katında dükkanlar, birinci katında depolar ve üçüncü katında ise üstü çatı örtülü bir stoa bulunmaktaydı.

MACELLUM

Agoranın zemin katının hemen yanı başında yer alan Macellum, dönemin et ve balık pazarı idi. Burdaki havuzda günlük olarak nehirden tutulan balıklar satılmakta idi.

GYMNASION VE HAMAM

Agorayı gerinizde bıraktığınızda Gymnasion ve Hamamı karşınıza çıkacaktır. Kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından burasıda umarız tüm ihtişamı ile günyüzüne çıkacaktır.

TİYATRO

Kazı çalışmalarının devam ettiği Tiyatro, her geçen gün daha da gün yüzüne çıkmaktadır. Tiyatronun tonozlu vomitoriumları halen sağlam bir şekilde ziyaretçilerini beklemektedir.

ATHENA TAPINAĞI

Tiyatronun hemen sırt kısmında yer alan tapınak Pergamon’daki Athena Tapınağı ile benzerlik gösterse de günümüze sadece temel ve zemin kısmı ulaşabilmiştir.

Daha detaylı bilgi için http://sumakocelebi.com/2018/09/15/aigai-antik-kenti/ linkini inceleyebilirsiniz.

Ayrıca kazı ekibinin resmi sitesi http://www.aigai.info ne linkinden de ulaşabilirsiniz.

Aigai Antikkenti Nerede Nasıl Gidilir Ücret